Spánek spravedlivý, spánek požehnaný

Spánek je nedílnou součástí našeho života, je blahodárný a potřebný. V současné době hodně lidí trpí špatným usínáním, nočním probouzením, neklidným spánkem, dokonce i dlohodobou nespavostí….

Toto vše souvisí s našim životním stylem. Spěcháme, trávíme málo času na zdravím vzduchu, neumíme dýchat, nehýbeme se přirozeně, jíme rychle, v nesprávnou dobu, složení naší stravy je nevyvážené, … stresujeme se, máme moc podnětů a informací a nepraktikujeme psychickou hygienu… jsme obklopeni přemírou elekrosmogu, světlem, v naší mysli je nahromaděno sposta neužitečných myšlenek…..

Co můžeme my sami udělat pro náš spánek, abychom při něm opravdu odpočávali, čerpali energii a ráno vstávali svěží, radostně a v energii:

Spát se má ve vyvětrané a dobře zatemněné místnosti v níž neblikají žádné kontrolky a kde jsou všechny elektronické přístroje vypnuté, nejlépe, kde nejsou žádné přístroje…. Podložka, na níž se spí, nemá způsobovat nijaké bolesti zad ani jiné potíže, jako jsou třeba alergické ekzémy a podobně. Tím pádem přijde i na výběr povlaků, v nichž a pod nimiž se spí. Nemají alergisovat ani způsobovat statickou elektřinu, která se v noci při manipulaci s přikrývkami ve tmě zviditelňuje jiskřením. Přikrývky mají mít subjektivně optimální tloušťku, nemá být pod nimi ani chladno ani horko.

V posteli se  nemá  sledovat televize, nemají se  řešit pracovní  ani jiné problémy. Je dobré „vypěstovat si reflex“, že ložnice a postel je jenom na spaní a na intimní chvíle…. Stěny ložnice nemají být vymalovány křiklavými barvami, nemělo by tu být moc květin….

Poslední jídlo se má sníst alespoň 3 hodiny před ulehnutím. Před spaním se nemá pít černá káva, kokakola, nemá se kouřit ani pít alkohol.  A nemá se ani intenzivně sportovat. Při nechtěném nočním probuzení raději nesledovat hodiny, snažit se nevztekat a nezačít řešit organizační nebo existenční problémy.

Při problémech se spánkem můžeme vyzkoušet babské recepty: vypití hrníčku horkého mléka s medem, procházka večerní ztichlou krajinou, studená sprcha…

Z bylin, které pomáhají při problémech můžeme zkusit: kozlík, meduňku, přesličku, chmel, ale ne v pivu…, levanduli

Výborným pomocníkem jsou Bachové květové esence, energetické masáže, dechová cvičení, relaxační a meditační techniky.

Záleží jen na nás, zda pro sebe jsme ochotni něco udělat.