Proč medituji….

Každodenně na nás útočí veliké množství vjemů, informací, zážitků a prožitků, s tím souvisí velké množství myšlenek a emocí, které nás ovlivňují a spíše nám odebírají energii než by nám ji přidaly….

Jak si energii udržovat a doplňovat?

Třeba meditací. Meditace podle mě není nijakým útěkem z tvrdé reality do nějakého lepšího „prostoru“, ale je to cesta jak se udržovat v „použitelném stavu“ …..Proč píši  v použitelném stavu?

Protože toto slovní spojení pro mě znamená být silný, zdravý, vyrovnaný, prostě ve stavu, kdy mě Život neválcuje, ale dokážu ho prožívat tak nějak bez velkých výkyvů, ať se kolem mě děje téměř cokoliv.

Meditace mi pomáhá ode všeho co prožívám, co prožívají lidé kolem, udržovat si určitý „zdravý odstup“.

Není to žádná izolace, ale je to jakási pozice „pozorovatele. Meditace mi pomáhá učit se zachytávat a sledovat vlastní myšlenky a pocity a potom je mohu postupně usměrňovat tak, aby myšlenkový a emoční „smog“ neotravoval můj život.

Malý příklad z minulého týdne:

Po cvičení vždy děláme malou vedenou meditaci…. nikdy se na to nepřipravuji, nikdy neplánuji jak a co budu s lidmi dělat…. cvičení mě vyrovná a vyladí a ono to potom přichází samo. Nějak mi plynou  obrazy a pak slova, která vedou lidi k uvolnění, k vyrovnání….

Tak jsem ve čtvrtek začala a objevil se obraz zimní krajiny, zasněžené, tiché, klidné, spočívající, chvíli jsme se tam procházeli, užívali si ticha, klidu, zcela bez cíle, jen tak…. padal na nás sníh, jeho nádherné vločky dopadaly na naše těla a my si to užívali….. pocity klidu, vděku se zesilovaly, prostor pro Naději se zvětšoval….

Ráno jsme se probudili a ejhle! Všude bílý sníh! Prožitek pokračoval, nyní na další úrovni, vše se „zhmotnilo“

A ještě mi přišla zprávička od jedné účastnice  – dovoluji si citovat: “ krásné ráno, Ivčo, jůůů 😯😇. Včerejší meditace se stala skutečností 😯. Ve třičtvrtě na šest jsem si kráčela krásnou zasněženou krajinou, třpitil se sníh a křupal mi pod nohama. jen jsem šla a měla vše, co potřebuji 😊 … po cestě jsem si koupila povidlový koláč 😂😂 . tak pááá a krásný den 💖

Proč to popisuji: zklidněná otevřená Mysl a pocity klidu a vděku prostě generují Zázraky! 

Proto medituji a učím to další. Je to báječné! 

 

  

Tak nám začal Rok Psa

Začal Rok Psa, rok numerologicky v energiích  2, také 11……no zajímavé….. číslo 2 je energií  „MY“ spolupráce, domlouvání se, respektování se….. a 11 když sečteme obě jedničky, dostaneme opět dvojku..jednička je energií Teď Tady, Já,……tedy bude nás tento rok učit domlouvat se sám se sebou, a to v přítomnosti, neobracet se zbytečně do minulosti ani neutíkat do budoucnosti…a až se naučíme domlouvat se sami se sebou, potom nám půjde i domluva s druhými…

Pes je  intuitivní, neovládají ho emoce, je to zvíře smečkové, potřebuje kolektiv, je přátelský, ochranitelský, věrný,ale musí se mu nastavit dobře rámec smečky, musí se naučit respektu,  musí se k němu přistupovat zodpovědně, důsledně a klidně.

Umí ale také cenit zuby a kousnout.. když je jeho pán vzteklý, zlostný, pes bude vždy obrazem svého pána….

Rok to bude asi bohatý na události, bude to rok, kdy nás to bude směřovat k práci s vlastním podvědomím, s jeho poznáváním a čištěním…

Bude to rok kdy nás to bude učit spolupráci, solidaritě, vzájemnému respektu, věrnosti a určité skromnosti, také radosti z drobností.

Úplňky v první polovině roku 2018

Zajímavé je, že v roce 2018 budou v některých měsícím úplňky dva a v jiných měsících úplněk nenastane…. 

 

2.1.2018

Měsíc v Raku bude předeším ovlivňovat žaludek a pohlavní orgány, silně nás  budou  ovlivňovat naše emoce , ale my to nemusíme rozenávat, proto je dobré odlehčit stravu, dobře pít a celkově se zaměřovat na vnitřní klid a rovnováhu, třeba meditací či relaxací.

 

31.1. 2018

Měsíc v Kozorohu bude ovlivňovat páteř, klouby, vlasy. Pocitově by nás mohl přepadat pesimizmus, tomu můžeme předcházet pobytem a pohybem na čerstvém vzduchu a nějakou příjemnou činností.

 

2.3.2018

Měsíc v Panně bude ovlivňovat  trávící orgány a slinivku. Budeme mít asi těžkosti s nadměrným kritizováním a posuzováním, nebude snadné odpouštět sobě i druhým. Ze stravy vyřadit brokolici, květák, smažená jídla a zaměřit se na laskavost  a jemnost.

 

31.3.2018

Měsíc ve Vahách ovlivní ledviny, močové cesty a pokožku. Tématem tohoto úplňku budou vztahy, nejen k sobě ale i k druhým. Péče o pitný režím prospěje ledvinám i pokožce, hlazení a něžný dotek nám i našim blízkým.

 

30.4.2018

Měsíc ve Štíru ovlivní pohlavní orgány a močové cesty, také naši sexualitu. Pozor ale na emoce, štíří energie je často ostrá a umí zranit, také souvisí s tématem „života a smrti“, není od věci toto téma neodsouvat, ale stavět se mu čelem.

 

29.5.2018

Měsíc ve Střelci souvisí s křížovou kostí, kyčlemi, stehny a játry. Přirozený pohyb jak těla tak naší mysli, pružnost a opak rigidity nám určitě prospěje, téma Víry a Naděje je tématem tohoto úplňku.

 

28.6.2018

Měsíc v Kozorohu souvisí především s klouby,šlachami, vazivem a páteří, také se slezinou. Proto je dobré o tyto části těla v období kolem úplňku dbát a nepřetěžovat je. Slezina má význam pro imunitní systém a funguje jako krevní filtr, na enerrgetické úrovni souvisí slezina spocity strachu a obav a mentálně se starostmi….proto pusťme starosti za hlavu a radujme se z nadcházejících prázdnin !

 

 
 
 
 
 

 

 

 

Úplněk 31. ledna 2018

31.ledna 2018 nastane úplněk Měsíce – ve Lvu….. Slunce ve Vodnáři… no pěkné energie!

Uřvaný, emotivní, líný, sebestředný Lev a za každou cenu svůj a originální Vodnář….. no pěkné…..a do toho všeho počasí jak na jaře…. pololetní vysvědčení, zprávy z TV a rádia žej de chřipka…. zmatek zmatek…

Tak se nedivme, že nás napadají zvláštní myšlenky, popadají divné emoce, že jsme líní a nevíme co sebou…. ono to přejde!

Proto nepropadejme skepsi a emocím,  jděme se projít, prodýchejme to, dělejme nějakou jednoduchou praktickou činnost, pokud jsme zdraví, co se smočit v rybníce či řece?…. a budeme se cítit lépe.

 

Krásné dny!

 

Zážitkový seminář Vaříme s Feastem 9. února 2018

Srdečně Vás zveme na zážitkový seminář Vaříme s Feastem – thajskou kuchyni.

V pátek 9. února 2018 od 16,30 hodin.

Bistro Feast Masarykovo náměstí 58 Chrudim

Společně si uvaříme a také sníme předkrm, 2 hlavní jídla, salát a dezert
Cena 750kč
v ceně je kurzovné, suroviny, welcom drink a káva nebo čaj
Přihlášky se zálohou  300kč  prosíme do  30.ledna hotově v bistru nebo na účet 261949767 / 0300
Těšíme se na Vás, Ivana a Petr
This entry was posted on 14.1.2018, in Akce.

Jak si udržovat energii a tím vyrovnanost psychickou a fyzické zdraví

Tento  kalendářní rok začal ne příliš energeticky příznivě: energie jsou poněkud ostřejší, ani počasí nám moc nedává prostor k udržování si optimizmu a síly.

Počasí netypické pro období zimy u nás je na jedné straně příjemné tím, že není velká zima, ale na druhé straně chybí mráz, který splálí bacily a  sníh, který vše přikryje a ztiší, zjemní….

Události kolem nás jsou z povrchního pohledu „podstatné“, ale přitom nepodstatné…. narážím na dění v politce… koncentrace parlamentních a prezidnetnkých voleb v malém časovém úseku je opravdu energeticky náročná, protože nás to odvádí od podstatného – od vlastního života.

Nabízí se pocit, že politici mohou podstatně ovlivnit kvalitu našeho života. To je podle mě velký omyl. Určitě nás ti, kdo společnost na základě voleb řídí ovlivňují, ale ne tolik, kolik si většinou připustíme. Při boji o moc, tedy tu politickou vzniká nepříznivá energie tím, že se hraje na strunu emocí, nízkých pudů, strachů a na druhé straně velkých očekávání. Tam je obrovský prostor pro manipulaci a ovládání.

Jedinou cestou  je udržovatse  tak nějak ve vlastním středu – tedy nejít k žádnému pólu: ani k úplné pasivitě ani k přehnanému ztotožňování se s politikou. Brát to vše se zdravým odstupem, bez emocí, učit se být spíže mírně zúčastněným pozorovatelem. Můžeme toho hodně ovlivnit, ale ne všechno, co se děje. Jsou určité linie, řekla bych osudové, kterými musíme jako lidstvo, jako jednotlivci projít, nikoliv za odměnu či za trest, ale pro vlastní učení, pro rozvoj skrze uvědomování a zaujímání postojů, skrze činy.

Je důležité, abychom si udržovali energi, aby nás emoční a informační smog nezatěžoval více, než je nezbytné. K tomu je dobré všechno, co si neověříme na vlastní kůži, co neprožijeme, filtrovat. Nedělat unáhlené závěry, nepodléhat strachu ani euforii, udržovat se ve fyzické kondici cvičením, pohybem na čerstvém, vzduchu, dostatečně pít, jíst přirozenou stravu. Pravidelně relaxovat, usměrňovat toky svých myšlenek a také své emoce. Dobře spát. Je dobré před spaním neřešit žádné problémy, ani vlastní ani obecné. nechat to vše dni, který končí. Procházka, jemné cvičení, relaxace před spaním je užitečné, přínosné. Zklidní nás to, připraví na spánek. Před usnutím doporučuji malou formulu: Děkuji za den, který končí, odevzdávám se spánku, který mi dodá energii, který mě osvěží. Děkuji.

Tak Vám přeji příjemné dny i noci a hlavně pevné zdraví fyzické i psychické!  A pamatujte že v Cestě je cíl! Aloha!

 

Zima a naše zdraví

V lednu  a v únoru je jinové období, vládne mu zima a  vlhko důležité  je dbát o močový měchýř, močové cesty, ledviny a uši.

Močí se odvádí „odpadní voda“ z těla, barva moči ukazuje jak jsme na tom s vodou v těle: světlá moč ukazuje dostatek vody v těle, tmavá nedostatek .

S oslabením hospodaření s vodou souvisí nejen potíže s močovými cestami a měchýřem, ale také problémy s ušima, bolesti v bederní části páteře.

Proto je pitný režim velice důležitý v zimním období, přestože můžeme mít pocit, když není velké horko, nemusíme tolik pít. Opak je pravdou. Pití čisté vody, třeba šungitové, slabých bylinkových čajeů je velice potřebné. Pozor na slazené nápoje, ty brání, aby škodliviny odcházely s močí z těla!

Je vhodné konzumovat luštěniny, pohanku, oves, kroupy, rýži, jablka, kořenovou zeleninu, vývary z masa i zeleniny, kvašené zelí.

Výborný je čaj z květů černého bezu, jitrocele

Naopak citrusy omezit, protože ochlazují organizmus.

Tak krásnou zimu a silné zdraví! Aloha!

Novoroční poselství 2018 Dejvá Li

Milovaní,

rok 2017 skončil a to co s sebou přinesl bude pokračovat i v roce 2018: je to úkol učit se nakládat s energiemi.

Energie jsou celý váš život, vše co vnímáte, prožíváte jsou energie. Jen si to často neuvědomujete, nejste schopni to cítit tedy ani ovlivňovat. A potom svoji energii nevědomě předáváte něčemu, nebo někomu, kdo ji využívá a to nikoliv ve prospěch váš či celku, ale pouze pro sebe, pro své egoistické záměry a cíle.

Nikdo vám energii nevezme, to není možné. Vy se jí sami vzdáváte, protože se zaměřujete na nepodstatné věci a záležitosti. Protože necháváte energii unikat skrze zbytečnosti.

Zkuste v roce novém více času věnovat tomu, abyste se učili energii vnímat, rozenávat a nakládat jí smysluplně.

Energie jsou vaše myšlenky, energie jsou vaše emoce,energie jsou vaše slova, energie jsou vaše činy. Energie je váš každý váš nádech a výdech, každý váš pohyb, spánek, bdění. Energie je voda, kterou pijete, kterou se myjete. Energie je potrava, kterou přijímáte a kterou často plýtváte. Energie je čas, kterého si nevážíte.

Opravdovostí, pokorou, tolerancí , vděčností energii získáváte. Strachem, zlobou, závistí, odsuzováním, pýchou a sobectvím energii zrtácíte. Je na vás pro co rozhodnete, jste svobodní jak s energií budete nakládat.

S Láskou Dejvá Li.

 

 

Kouzlo otužování

V našich zeměpisných podmínkách jsme zvyklí, že místo toho, abychom se my lidé  přirozeně přizpůsobovali počasí a ročním obdobím, bez ohledu na počasí  i na roční období si pomocí klimatizace a topení udržujeme téměř stejné teplotní podmínky v našich obydlích, v práci, v obchodních centrech…. a ještě si to pochvalujeme…

Přitom si vlastně škodíme, protože nedáme šanci našemu tělu, aby reagovalo na změny teplot a počasí a tak ho vlastně oslabujeme, oslabujeme vlastní obranyschopnost. Dříve lidé v zimě sice doma topili, ale jen tak, aby nemrzli, prostě v zimě doma chodili v teplých ponožkách a ve svetrech.

Když přijdu k někomu  v zimě na návštěvu, přijdou mi otevřít v tričku a kraťasech, v bytě mají 23 až 25 stupňů. A je jim tam „dobře“…. mě tam ovšem moc dobře není, protože nejsem zvyklá na takové přetápění, máme v domě kolem 20 stupňů a nemrzneme….

Všimli jste si někdy, že sotva se začne ochlazovat, venkovní teplota neklesne ani k nule a lidé se navlékají do zimních bund, čepica rukavic…. celí zachumlaní se třesou zimou a stěžují si, jak je nepříjemně…. Nedají tělu šanci, aby reagovalo na sníženou venkovní teplotu. Samozřejmě, když vyjdete z přetopeného bytu, kde máte 25 stupňů ven, kde je kolem 10 nad nulou, výkyv je to velký. Navíc lidé i v noci spí v přetopených ložnicích.

Přitom nechat tělo aby se přizpůsobovalo změně venkovní teploty je přirozené a prospěšné.

Proto za otužování nepovažuji pouze koupele ve studené vodě, ale i zvykání si na pobyt v nepřetopených vnitřních prostorech.

Samozřejmě nezačnu tím, že při venkovní teplotě kolem nuly vypnu v bytě topení a začnu chodit ven v tričku, nebo skočím rovnou do rybníka.

Otužovat se musím začít postupně a v době, kdy jsem v kondici.

Otužování začnu právě snížením teploty v bytě, ranním cvičením při otevřeném okně., spaním v chladné místnosti….

Otužovat se mohu také studeným vzduchem, tedy pobytem venku na čerstvém vzduchu a vydatným dýcháním při tom.

Nejúčinější je otužování vodou. Voda odvádí při kontaktu s lidským tělem teplo mnohem rychleji než vzduch. Otužovat se mohu začít omýváním studenou vodou žínkou, pak se začnu sprchovat studenou vodou, mohu se studenou vodou i polévat, nejůčinější je koupel v potoce, řece, rybníce….nedoporučuji napustit si vanu studenou vodou a ponořit se do ní – nedostatek místa neumožňuje pohyb a tak by tělo prochladlo. 

Když se rozhodnete pro koupel ve studené vodě v přírodě, vyberte si den, kdy není vítr. Vezměte si velkou osušku, kterou  po koupeli můžete pořádně „vyfrotírovat celé tělo. Před vstupem do vody se svlékněte a rozcvičte se. Mácháním rukama, malými poskoky, mírným klusáním. Také se pořádně prodýchejte.

Potom při vstupu do vody omyjte ruce, obličej  potom se pomalu ponořte celí. Nemusíte plavat, ale je dobré mírně se ve vodě hýbat, pokud se rozhodnete plavat, nepřehánějte to, stačí podél břehu pár temp. A vždy mějte někoho s sebou, aby v případě, že by se vám udělalo slabo, zasáhl, podal vám osušku a pomohl usušit.

K otužování patří také saunování, rozhodně je dobré, při saunování se nejen sprchovat studenou vodou, ale do studené vody se také ponořit.

K otužování patří patří pravidelné dostatečné pití vody. Ne ovšem ledové, ale nejlépe vodu teploty našeho těla.

Když se otužuji, mohu také pravidelně chodit bez bot a to v každém počasí a ročním období. Taková procházka zasněženou krajinou bez bot je pěkný životabudič. Začnu pár metrů, potom si hned osuším nohy a navléknu ponožky a boty…. postupně mohu prodlužovat a nakonec dojít k otmu, že občas prostě jdu úplně bez bot – i ve sněhu.

Otužování si zvýšíme obranyschopnost, zlepšíme činnost srdce, pomáhá nám také udržovat si dobrou náladu.

 

Zimní Slunovrat 2017

Slunovrat je dnem, kdy se Slunce „vrací“… začíná se zkracovat noc a prodlužovat den, Tma ustupuje Světlu….

Slunce září na všechny a na všechno. Nerozlišuje, neposuzuje, zda si někdo zaslouží, aby na něho svítilo… pro Slunce jsou všichni a všechno stejní…. prostě když svítí, svítí… a tečka…

My lidé si můžeme v den Slunovratu uvědomit, že jsme všichni stejní, bez rozdílu barvy pleti, bez rozdílu vyznání, bez rozdílu jak jsme materiálně bohatí či chudí, bez rozdílu zda jsme mladí nebo staří, bez rozdílu, zda jsme mocní či bezmocní..

V období Slunovratu můžeme dát prostor pro otevření Srdce, a Srdce nehodnotí, nesoudí, nekritizuje, neobviňuje, nepochybuje, nemanipuluje…… zkusme letos při Slunovratu nehodnotit, nesoudit, nezpochybňovat, neusilovat… prostě zkusme jen BÝt!

Být cítícími lidskými bytostmi, vděčnými, svobodnými, zodpovědnými, laskavými, láskyplnými… prostě zkusme se zaměřovat  na drobnosti, za které můžeme být vděční, ze kterých se můžeme radovat a které můžeme sdílet s druhými. 

Zkusme  se vyhýbat neustálému hodnocení, souzení, odsuzování, pochybování, kritizování, očekávání…

Užijme si Slunovrat a přejme všem, aby si ho užili tak jak oni umí a chtějí. Aloha!!!