Letní Slunovrat 20.6.2024

Zítra nás čeká Slunovrat!
Je to velice silné silné období trvá několik dní až do svatého Jána…
Dává nám šanci zklidnit se od běžného ruchu a ponořit se do vlastního nitra a spojit se s matkou Zemí a zkusit si porovnat co je vlastně Hojnost a Bohatství a co nám brání žít v Hojnosti a Bohatství na všech úrovních.
Překážky jsou jen v nás, nikoliv venku. Překážku nalézt, přijmout a potom hledat cesty jak ji odstranit …. nic nedělat silou, nespěchat, vše je proces….vše to souvisí s naší Pokorou a schopností být vděčný…..
Proto se zítra sejdeme, abychom toto společně prožívali a narovnávali….Aloha!

Duben 2024 a zatmění Slunce 8. dubna

V letošním měsíci dubnu nastane zatmění Slunce v postavení Berana… 8. 4. 2024…v tomto dni si dáme pozor na riskování ve všech směrech… lépe být opatrný ve finanční oblasti, ale i při sportech a pohybu… pozor předeším na hlavu, oči, zuby ….

Kolem 18. dobna budou příznivé energie k zahajování nových projektů, ke změná,,, ovšem rozumným, promyšleným… neunáhlovat se!

 

Duben je jarní měsíc, počítjeme se změnami počasí velmi náhlými…. je čas se začít otužovat…. 

 

Přeji Vám hezký celý měsíc duben!

 

 

 

 

 

Jaro a březnový úplněk 25.3.2024

Jaro se blíží … jarní rovnodennost nastane 20. 3. 2024 a hned pár dní na to nastane úplněk Měsíce, tentokrát ve Vahách.

Každé jaro je důležitým mezníkem nejen v přírodě, ale i v životech nás lidí.

Jaro je obdobím, kdy jsou velice silné Energie  pučení, rašení,  tvoření, energie  nových šancí a začátků. Tak to je v přirodě a tak to je i životech nás lidí.

Opravdu bychom měli mít na mysli, že to co zasadíme na jaře, a to nejen do záhonů, ale vše, co v období jara uděláme, pomyslíme, pocítíme, co vyřkneme,je zasazeným semínkem, které klíčí někde v neciditelné rovině a začne růst a vyjevovat se v průběhu léta a podzimu…. a to se potom často divíme, co že se to v našem životě děje, kde se to vzalo….. a kdybychom si zkusili vzpomenout ci jsme dělali, jak jsme mysleli, jak jsme pociťovali , co jsme říkali v jarním období… potom bychom si mohli dát vše do souvislostí  a bylo by nám jasno, proč se nám některé věci dějí….

Proto je tak důležitá  jarní očistam nejen těla, ale především mysli, emocí, celkového vnímání .

Jak na to?

Je to zcela jednoduché, ale musíme mít dost sebekázně, abychom si každý den udělali chvilku na to zklidnění a práci s vlastní myslí a emocemi.

Výborná je „metoda 21“. 

Na klidném místě se posadíme tak, abychom měli vzpřímenou páteř, volný hrudník, ruce poloříme na n a nohy, abychom uvolnili ramena. zahledíme se do prostoru, třeba na zeleninou kytku, na bílou stěnu, na plamínek svíčky a rozostříme zrak.

Potom začneme polohlasně počítat od jedné do dveceti jedné, hned potom zpět do jedné. Příklad: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 …. a zopakujeme to celé 3x. Potom vydatně vydechneme a máme hotovo.

Nejúčinější je to praktikovat jednou denně po 21 dní.  Můžeme ale pokračovat dále a může se to stát účinnou součstí naší mentální hygieny.

Metodou 21 zastavíme toky myšlenek, mysl se zklidní a vyčistí od zbytečných nánosů, které nás zatěžují, aniž bychom si to uvědomovali.

Pokud v jarním období zkusíme alespoň jednou týdně vynechat maso a uzeniny, zvýšíme podíl zeleniny a luštěnin v naší stravě, zcela jistě nám to prospěje.

Venku si můžeme utrhnout pár lístků pampelišky, oprat je a jen tak sníst, nebo přidat do salátu. Tím posílíme játra.

Játra také posílíme tím, že si začneme uvědomovat, že jsme možná často zbytečně kriričtí, zlostní, hněviví… vůči druhým i sobě… a začneme to zkousšet měnit, protože přehnaná kritičnsot, zloba a hněv nás oslabují nejen v pocitech, ale také na těle.

Každý den poděkovat za obyčejné věci a prožitky je cestou k příjemnějšímu a zdravějšímu životu.

Přeji Vám krásné jaro! Aloha!

 

Proč zrovna vavřínový věnec byl tak populární… protože bobkový líst…..

Ve starověku byl hrdinům, vítězům vkládán na hlavu vavřínový věnec.

Vavřín, větvičky  s bobkovým  listem….. takový nenápadný keř….

Není náhoda, že zrovna vavřín byl používán na tak slavnostní příležitosti…. dobře věděli, jakou moc má vavřínová větvička, jaké účinky má bobkový list.

Toto běžně používané koření obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, má blahodárné účinky na naše zdraví.  Má silní antibakteriální a protizánětlivé účinky, pomáhi při cukrovce, snižuje cholesterol, podporuje činnost srdce, zlepšuje metabolizmus a výborně ochutí pokrmy. Je potřeba ho použít tepelně, tedy nejlépe vařit. Syrový je téměř nepoživatelný.

 Kdysi vavřínový keř a jeho listy a plody považovali za symbol moudrosti a ctnosti.

Jeho magické účinky jsou silné, chrání před zlými duchy a zlobou.

 

 

Začít nový rok přijetím všeho z roku uplynulého je prospěšnější než dávat si předsevzetí…

Za pár dní začneme psát do kalendáře rok 2024….

Je už takovou tradicí dělat si předsevzetí pro rok nový.

Mám zkušenosti, že prospěšnější je pokusit se vše, co jsme prožili v roce uplynulém, přijmout, ukončit , než si dávat předsevzetí pro rok další. 

Když si dáme nějaká předsevetí, že něco nebudeme dělat a něco jiného zase dělat budeme, je velká pravděpodobnost, že mnoho z toho prostě nedodržíme.

Ve Vesmírné kronice bude toto zapsáno a zároveň se zde zapisuje i to, co jsme skutečně udělali nebo neudělali, pomysleli, nepomysleli, pocítili, nepocítili….. a tak si pěkně vytvoříme energii chaosu v životě….. 

Chaos nám ubírá energii nejen na fyzické, ale i na ostatních úrovních – mentální i emocionální… to nás oslabuje.

Proč bychom se tedy oslabovali?

Prospěšnější je si koncem roku, nebo na samém začátku roku nového sednout někde v ůstraní, v klidu , třeba pohledem na zapálenou svíčkum nebo vodní hladinu se zklidnit, prodýchat, zkusit si uvědomovat jak dech vytváří pravidlený rytmus v našem těle, jak je příjemné pozorovat vlastní dech a potom po vydatném  výdechu v mysli nebo nahlast pronést mantru:

Přijímám vše, co jsem v roce končícím nebo uplynulém zažil na fyzické úrovni, co jsem pomyslel, co jsem pocítil, ať už to bylo jakékoliv, přijímám to bez hodnocení.  Ukončuji tento rok. Jsme připraven prožít rok nový se vším, co mi přinese, jsem připraven aktivně ovlivňovat to, co mi přinese tento rok,jako tvůrce svého života. Jsem v Jednotě sám se sebou, se Vším, se Všemi. Amen.

Rok 2024 nám přinese energie vytváření Řádu/ opaku chaosu/ ve vztazích k sobě, k ostatním, k Přírodě, všemu živému i neživému.

Pokud budeme alespoň trochu toto žít, bude náš život příjemný, bez zbytečným zvratů.

Přeji Vám ať je rok 2024 příjemný po všem stránkách! Aloha!

 

Proč ztrácíme energii v běžných situacích a jak ji neztrácet…

Pojem Energie není klišé…. Energie je každý náš pohyb fyzický, energií jsou naše myělenky a slova, energií jsou naše pocity a  emoce, energií je i naše podvědomí a nevědomí…. a dále dokud žijeme, dýcháme, hýbeme se, myslíme,mluvíme, pociťujeme, proudí do nás a námi životní Energie, můžeme to nazývat třeba čchi, ki, prána…..

Každý den prožíváme desítky, možná stovky situací, když něco děláme,  když se rozhodujeme, vyjadřujeme se k něčemu, něco řešíme, nebo naopak neřešíme… a právě v těchto zdánlivě bezvýznamných situacích a činnostech můžeme ztrácet mnoho energie….

…tak, že nevědomě při těchto činnostech něco pociťujeme, často si to vůbec neuvědomujeme….

..příklad…. v práci mám nějaké zadání, které se mi nezdá, nejsem si jistá zda to udělám správně, zda mi to nezabereme moc času…. a dělám to s jakýmso odporem, ve vzteku, možná až v pocitu bezmoci… a navíc kolegini vedle dali zadání, které by mi bylo příjemné… a další nepříjemné myšlenky a pocity: asi má nějaké výhody u šéfa… a cítím se být obětí…. to je obrovský únik energie….. a to nejen na úrovni mentální a emoční, ale ono se to otiskne i do úrovně fyzické….. a pokud takto prožívám podobné situace častěji, oslabí to i můj imunitní systém a objevují se nemoci, úrazy, bolesti….

Abych o energii nepřicházela, je dobré, učit se prožívat situace vědomě, tedy si být schopná uvědomit, že jak situaci prožívám je stoprocentně moje volba, jen já mohu změnit své myšlenky a pocity, i když jinak situaci nemohu změnit, protože to je například rozhodnutí mého nadřízeného jaké mi dá zadání…..

A když si uvědomím, že toto mohu ovlivnit, udělám i ten zprvu nepříjemný úkol snadnějí, protože si prostě řeknu, že to je jen zadání, že se do toho pustím a budu se soustředit a udělám to tedy rychle a dobře…. nebudu  do toho motat emoce a nebudu si to nijak brát osobně… prostě ten úkol splním. A energie mi zůstane, ba ještě se energeticky posílím, protože já budu ten, kdo je pánem situace…. jsem tedy tvůrce, nikoliv oběť.

A tak to mohu praktikovat třeba při mytí nádobí, prostě si to užiju a nebudu si říkat, že to dělám jen já, že mi nikdo nepomůže a podobně….. nebo prostě rozhodně řeknu, že já to neumyji, ať to udělá někdo jiný…. a budu si za tím beze strachu  i bez vzteku v klidu stát.

Například při běžné činnosti třeba v domácnosti nebo na zahradě si mohu z rutinní práce udělat vlastně takovou meditaci činností…. a mám velký bonus, práci udělám a ještě se energeticky posílím.

Nejde o to co prožívám, ale jak to prožívám….. Aloha!

 

Nastal podzim tak posilujme obranyschopnost organizmu, skrze posílení funkce sleziny

Slezina je velice důležitá právě pro obranyschopnost, protože ovlivňuje naše trávení a využití toho, co sníme…….

Již nyní na začátku podzimu bychom měli tento orgán posílit.

Jak posílíme slezinu? 

Například nastavením určité pravidelnosti v běžném životě: vstávat a chodit spát ve stejnou dobu,  zařadit pravidlený pohyb.

Zbytečně organizmus neochlazovat například citrusy a studenými pokrmy a příliš nekonzumovat mléčné výrobky….

Ráno místo studeného jogurtu z ledničky raději misku polévky nebo obilnou nebo ovesnou kaši, krajíček chleba s máslem a medem.

Co nejvíce konzumovat tepelně upravenou zeleninu: kořenovou zeleninu, kapustu, zelí, dýně, luštěniny, rýži, pohanku….

Máme to ve svých rukách… tak s chutí do toho! Kdo je připraven, nebývá zaskočen….Aloha!

Blíží se podzimní rovnodennost 23.9. 2023

Jako každý rok, končí babí léto a nastane podzim….přechod z léta, období prázdnin, dovolených, dlohých dní a slunečního svitu vystřídá barevný podzim s delšími nocemi a kratším dnem, i toho sluníčka bude méně…. na jedné straně se nám uleví od přemíry horka, kterého letos v létě bylo až až, snad přijdou  blahodárné deště, které osvěží krajinu a doplní tolik potřebnou vodu.

Přechod z léta do podzimu je obdobím, kdybychom měli udělat jakýsi úklid kolem sebe a především v sobě samých…

Uklidit domácnost, zbavit se zbytečných věcí, věnovat se tomu, abychom si udělali pořádek v sobě. Zklidnit se meditací třeba v přírodě, spojit se s Matkou Zemí, pocítit vděk za vše, co nám dává darem.

Můžeme si prožít také  meditaci v chůzi, stačí se projít přírodou a vnímat vše kolem sebe – stromy, porosty,  barvy, zvuky, vůně . Na chvíli se zastavit  a zaměřit se na svůj dech, na tep, tkusit i sledovat myšlenky a uvědomovat si, že jsou to jen myšlenky, nejsme to my….. to nám pomůže osvěžit mysl a zbavit se zbytečného napětí.

Přeji Vám krásný začátek podzimu! Aloha!

Srpen ve znamení úplňků

Letošní srpen nám přinese hned dva úplňky!

Začne úplňkem Měsíce ve Vodnáři v pondělí 1.8.2023

A skončí úplňkem Měsíce v Rybách 31.8.2023

 

Vodnářský úplněk přináří energie vhodné pro zábavu a přátelství i relaxaci… setkání s příteli, zvídavost, objevování, to můžeme zažít již o víkednu před tímto úplňkem….zároveň podpořit krevní oběh vhodnými aktivitami a cvičením nám jistě prospěje…kdo má potíže s křečovými žilami by měl nejen o tomto úplňku brouzdat studenou vodou, plavat v chladné vodě, pomáhá lehká masáž nohou, kdy prsty lehce hladíme nohy směrem od kotníků nahoru až po stehna

Láska k umění, originalita, kreativita, to vše je energií vodnářského úplňku

 

Rybí úplněk 31.8. zase přinese energie tajemna, mystiky, duchovna, témata týkající se naší Duše…. tedy meditovat, zklidnit emoce a zkusit se ponořit do nitra a tam hledat otázky i odpovědi na ně. Zároveň mohou být v období tohoto úplňku trošku jako na houpačce naše emoce…. ale to právě můžeme vyrovnat ponořením se do vlastního nitra.

Krásný celý srpen Vám přeji! Aloha!

 

Učím se ve zbytečně některé situace neřešit, jen sleduji, jak se řeší …. bez mého zásahu

Roky se učím rozlišovat kdy je prospěšné určitou situaci řešit, zasahovat do ní a kdy je prospěšné situaci neřešit, nechat to být a přijmout, že se vyřeší sama.

Základem toho, že dokážu správně rozlišit kdy něco dělat a naopak kdy nic nedělat, je nenechat se mást vlastními myšlenkami, které vlastně jedou v určitém naučeném schématu, které kopírují schémata myšlení ostaních lidí…. od dětství jsme „cvičeni“ v tom, abychom mysleli, reagovali jak předpokládají ti kolem nás.

Protože potřebujeme určitý pocit jistoy, bezpečí, máme sklony naplňovat očekávání těch druhých, protože když je naplníme, jsme „odměněni“ pochvalou, cítíme se být součástí „smečky“ a podvědomě máme pocit že jsme v bezpečí…..

Je rozdíl plnit očekávání druhých, to nám v konečném důsledku nepřináší prospěch, protože někde uvnitř se cítíme omezeni, nejsme sami sebou, vlsatně nás druzí štvou, protože my děláme to co chtějí oni, nikoliv to, co chceme my.

Druhá rovina je udělat někomu radost… to je pro nás příjmené, když se dokážeme oprostit od toho, že očekáváme, že od bude mít z toho děláme radost. Zdá se vám to nějak kostrbaté? Tato myšlenka? Má svoji logiku: napadne mě, že se mi chce udělat radost třeba svému muži, že mu upeču buchtu…. tak ji upeču…. mám radost z té činnosti, baví mě to…. a potom přijde muž, já mu dám tu buchtu a on se na mě podívá a řekne: “ ale já nemám chuť na buchtu, ale na buřty, které jsme si koupil“….. a to je situace!

Mohou mě ovládnout emoce a budu zklamaná, naštvaná, dělám se s tím, zabralo mi to spoustu času a on to nechce!!!! Asi mu na mně nezáleží, asi mě nemá rád!!!!! Ufffff

Když se nenchám strhnout emocemi, zůstanu ve svém středu, pomůže mi k tomu výdech…., uvědomím si, že mě ta příprava buchty bavila, že jsme udělala báječnou buchtu, že muž má právo na své chutě a je dobře, že svobodně vyjádřil svůj postoj, který vůbec nesouvisí se mnou, že má na něj právo….. Vezmu buchtu a půjdu ji nabídnout třeba sousedům…. 

Výsledkem budou moje dobré pocity i myšlenky a nebude zbytečná trhlina ve vztahu s mužem…..

Záleží jen jak celou xituaci uchopím a prožiju…

Další situace je třeba to, že jsme měla domluvenou konzultaci…. ráno jsme se probudila a téměř jsem ztratila hlas…. naoadlo mě, že se to do odpoledne, do času konzultace nespraví….. něco mi však řeklo, abych konzultaci nerušila….. nijak jsme nad tím nebádala, věnovala jsem se jiným činnostem….. a po poledni mi pípla sms: Dobrý den, moc se omlouvám, selhalo mi auto, dnes se k vám nedostanu… poprosil bych o nový termín…….

A je to tady!

Situace se vyřešila bez mého zásahu! Aloha!

…..i tak lze přistupovat k tomu, co se nám v životě děje….. někdy být aktivní, jindy zase zůstat pasivní…. situaci od situace…..učit se, že nemusíme stále mít vše pod kontrolou, že nemusíme vše řešit, posuzovat, hodnotit…. a tak přistupuji stále častěji  k lidem, kteří přicházejí pro radu, pro pomoc….. proč kategorizovat na bloky a odblokování?…..  proč naše prožitky nazývat traumaty, problémy?….. můžeme se učit prostě to prožité přijmout a jít dál…..