Doba ve které žijeme je plná rozporů…..jak z toho ven?

Mám pocit, že žijeme v době plné velikých rozporů…. na jedné straně veliký rozvoj materiální stránky života, technologický, „vědecký pokrok“, veliký proud informací z oblasti „Vědomí a Duchovna“, obrovský prostor pro cestování po Zemi, veliký prostor pro osobní rozvoj, ale ouha!!!!

Stav našeho Vědomí  a stav našeho “ morálního nastavení“, tedy i konání je spíše než stagnující degenerující….

O co více se máme prakticky lépe, o to více jsme rozmazlení, nepokorní, nevděční, nic nám není dost dobré, stále se za něčím pachtíme a ženeme, a přitom ingnorujeme Zákon příčiny a následku…..

Kdysi se člověk narodil v určité „vrstvě“ – kastě….. a prakticky neměl šanci sez této vrstvy dostat. Když se narodil v rodině bezzemka, byl celý život bezzemkem… ani ho nenapadlo, že by mohl žít jinak…. až na výjimky, kteří byli obdařeni výjimečným nadáním, pílí a štěstím….. ti se díky tomu mohli posunout a prosadit se v něčem, co jim bylo dáno jako veliký talent…..

Dnes formálně kasty u nás nejsou, jsou určité vrstvy determinované dalo by se říci majetkem, tedy i určitým společenským postavením, ale není to fatálně uzavřené…..

Nemyslím si, že by totální fatalizmus byl návodem jak být spokojený, ale nám by  naopak trocha fatalizmu prospěla….

Máme veliké možnosti, ale jsme tak rozmazlení a líní, že je nevyužíváme, nebo na druhé straně zneužíváme…. to je problém právě spojený  s nedostatkem Pokory….

Mám často pocit, že přes všechno vzdělání a informovanost jsme jaksi tupí v běžných situacích…. například si usmyslíme, že pojedeme někam na výlet, teřba stovky kilometrů daleko a potom se rozčilujeme, že cesta prostě trvá několik hodin, že se občas nejede zrovna plynule, že je někde objížďka, jinde zácpa….. rozčilujeme se, hledáme kolem viníky naší nespokojenosti a nejsme schopni se na celou situaci podívat z odstupu a uvědomit si, že se vztekáme sami nad sebou a vlastní neschopností přijmout okolnosti našeho rozhodnutí…..

Je mnoho tak zvaných duchovních učitelů, guruů, nespočet seminářů osobního rozvoje, hodně zasvětitelů a zasvěcenců, ale nemám zrovna zkušenosti s lidmi, že by toto vše nějak podpořilo rozvoj Pokory a Dobra…. spíše to podporuje rozvoj Ega, Egoismu a zmatku…. lidé jdoucí tímto směrem často hodně vědí, ale málo činí podle toho…. a to je právě dalším zdrojem obecných rozporů dnešní lidské společnosti.

Nejsem vůbec pesimista, sama jsem kdysi měla pocit, že mě nasávání „Duchovnem“ přivede ke štěstí, ale Život mi ukázal, že největší Duchovno je velice jednoduché a přesto tolik obtížné: když už dostanu nějkou informaci, nějaké vědění, musím to každodenně uplatňovat v běžných situacích, jinak je to cesta do zmatku a rozporů….

Vše je vlastně jednoduché:

Učit se rozeznávat jaké informace přijímat, jen takové, které zvládnu opravdu využívat a učit se nastavovat zdravou míru fatalizmu a vlastní aktivity ve správnou dobu nasprávném místě…

 

Letní cvičení v přírodě

I letos v létě nabízím společné Relaxační a harmonizační cvičení v přírodě 

 

Vždy v  pondělí od 18 hodin

termíny: 23. a 30. července

               6. – 13. – 20. – 27. srpna

               3. září

Rabštejsnká Lhota – sejdeme se na parkovišti za hospodou u rybníka a půjdeme cvičit na louku k břízkám.

Vezměti si podložku pod sebe a vodu na pití.

Taojogou, čikungem, energetickými cvičeními, cviky na posílení jádra těla se protáhneme, posílíme, uvolníme a závěrečnou relaxací zklidníme emoce a mysl, podpoříme regeneraci.

Těším se naviděnou, Ivana 

This entry was posted on 30.6.2018, in Akce.

Rybíz, skromný keř našich zahrádek…..

Rybíz je na našich zahrádkách běžným keřem, většinou ho považujeme za takové obyčejné letní ovoce, které dáváme do koláčů, do marmelád, do šťáv…

Podívejme se na rybíz jako na velice skromnou a prospěšnou dřevinu….

Bobule všech rybízů obsahují vitamín C, B1, B2, B3, B5, B6, provitamín A, vápník, železo, mangan, draslík, zinek.

Černý rybíz obsahuje 3x více vitamínu C než červený a bílý, navíc má vysoký obsah rutinu, který zlepšuje stav cévních stěn, používá se tedy při ateroskleroze (zvápenatění tepen), křečových žilách, hemeroidech, křehkosti a lámavosti cév.

Šťávy z červeného i černého rybízu snižují horečky a celkově posilují, proto jsou vhodné při nachlazení a chřipkových onemocněních, v rekonvalescenci po delší nemoci a nebo prostě jenom tak – jako prevence a zdravé pití pro děti a starší lidi. Plody také díky obsahu antokyanových barviv a provitamínu A příznivě ovlivňují zrak, jsou užitečné při šerosleposti nebo unavených očích.

Listy léčí průjem, mírně snižují krevní tlak, používají se do směsí při zánětech ledvin a močových cest nebo na křehké cévy. Nejvíce účinné jsou mladé listy, které se zrovna rozvíjejí z pupenů.

Já miluji koláče s rybízem,dělám s ním i moravské koláče, frgále, litý koláč a drobenkou…. zavařenina z červeného rybízu do které kápnete trošku rumu je vynikající nejen na palačinky, ale také na svíčkovou místo brusinek…

 

Svatojánská Noc 23.6. 2018

Letošní Svatojásnká Noc vychází krásně na noc mezi sobotou a nedělí…. Můžeme se proto krásně vydat do přírody a užít si energií Svatojásnké Noci  naplno.

Podle mě je tak nějak přirozené, aby Svatojánskou Noc ženy strávily bez mužů, sami, nebo v kruhu blízkých žen.

Jak se na to připravit:

V pátek trochu upravit stravu nejíst maso… to proto, abychom odlehčili tělu od složitého trávení… také dostatečně pít vodu, aby se organizmus očistil a posíli, pokud přidáme ráno a večer do vody lžičku solanky, nic nezkazíme….

V sobotu můžeme vstát brzo, jít se projít bosé .. pokud bude rosa, bude to bájo…. potom pár dechových cvičení, pozdravit Slunce a Zemi, lehkou snídani a potom se vydat do přírody….. s sebou dost vody, nějakou zeleninu a kousek chleba na zahnání hladu…. však v lese potkáme něco na smlsnutí….A rozhodně nechat doma mobil.

Co dělat  celý den v té přírodě? V lese se potkáme se stromy, pěkné uzemění nám určitě prospěje, když narazíme na nějakou vodu, skočíme do ní, má silnou očustnou a léčivou energii v tomto čase…. Slunce můžeme pustit do Srdeční čakry a odtud poslat do čaker dalších….. jen tak jít, někde pobýt, někde se posadit, někde se položit, někde nasbírat nějaké lesní plody či čarovné byliny na louce, na kterou nás kroky dovedou…

Jaké to jsou ty Svatojánské byliny?

 • Heřmánek
 • Třezalka (bylina Sv. Jána)
 • Devětsil
 • Mařinka vonná (svízel vonný)
 • Mateřídouška
 • Komonice lékařská
 • Hvozdík
 • Čičmudníček (tučmužík) – neboli netřesk
 • Máta
 • Divizna
 • Bazalka
 • Jitrocel
 • Řebříček
 • Černobýl
 • Libeček
 • Kopretina

 

Proč jsou zrovna v tuto dobu tak silné? Protože je červen, síla léta je veliká, jsou aktivní neviditelné síly a bytosti… ovšem ony se objeví a pomohou jen těm kdo věří v jejich existenci…..

Co s těmi bylinami? Já některé nasuším a potom používám k vaření, na čaje, na zábaly…. některé dávám do kytice a tu požehnám a pověsím k domovním dveřím pro ochranu našeho domova, pro Požehnání těm, kdo tu bydlí a kdo sem s Láskou přijdou….

Věneček ze Svatojánských bylin nás zkrášlí, učiná nás přitažlivé pro naše muže…..

Když se setmí, nastane Svatojásnká Noc, můžeme se vydat do lesa s potkat světlušky, lesní bytosti a víly…. kdo v Pokoře a Čistotě a ve Víře do lesa přijde, potká se s nimi a nemusí se nikde ptát co dělat, jak komunikovat, to přijde zcela přirozeně samo…..

Večer si sednou u ohně, v klidu oslavit sílu Přírody.. další téma této Noci…

Přespat v přírodě, ráno se probudit za zpěvu ptáků, protáhnout se venku, to je bezva ukončení “ svatojánského čarovnání“

Tak  si to pěkně užijme! Aloha!

 

Co je vlastně pro „nás“ důležitější?……. náš okamžitý osobní prospěch, nebo to, co přináší prospěch obecnější a dlouhodobý?…

Trošku dnes filozofuji….. a přišlo mi se o to s vámi podělit… snad budu srozumitelná:

 

Praktický příklad: domluvíme se s manželem na výletě, do přírody, s koupáním v přehradě,  s opalováním…mám nové krásné šatičky, a botičky, chci si to užít. Naplánujeme výlet a společně se na něj těšíme.

Ráno se nás probudí bubnování deště na střechu, kouknu z okna a leje a leje, zataženo všude kam dohlédnu, ochladilo se!

Tak a je to! Náš plán nezrealizujeme! 

Mám dvě možnosti jaké zaujmout stanovisko v nastalé situaci:

 1. Naštvu se, v pocitech že všechno stojí za….. mám smůlu, krásné šaty zůstanou ve skříni, z výletu nic nebude, život je těžký, samé překážky, no vytvořím si pořádnou depku a mohu ji znásobit ještě tím, že hledám viníka třeba v nemožných meteorolozích, kteří mě navnadili předpovědí a teď takové neštěstí! A prožiji den plný hořkosti, zloby, křivdy, no hrůza….a podaří se mi to přetáhnout i do dalšího dne….
 2. Nebudu se bránit počátečnímu zklamání, prostě si na něj dám právo, ale mám přece nějkou vůli, ta mi pomůže do toho nespadnout. Udělám 3 pořádné výdechy, to mi pomůže vydechnout ty emoce a použiji selský rozum s přídavkem pokory. Déšť potřebujeme, příroda potřebuje vláhu, vodu, deštivý den vše osvěží, to je důležitější než mé nové šaty a výlet s opalováním a koupáním. Vždyť  ho můžeme uskutečnit někdy příště. A mohu si číst, povídat s mužem, trošku relaxovat a jít se projít třeba pod deštníkem v holinkách.

Ten první postoj mi zkazí celý den, odebere mi energii… tak si vlastně neprospěji.

Druhý postoj mi naopak dodá energii – pružnosti, tvořivosti, pokory a vděčnosti…  a navíc přece potřebujeme vodu, potřebujeme, aby byla úroda….a to je opravdový prospěch nejen ten zúžený,  okamžitý.

Přeji Vám dostatek pružnosti, tvořivosti a pokory i v daleko zdánlivě těžších situacích než je tato výše popsaná.  A věřte, že to praktikuji a už dlouho a přináší to úlevu, zdraví a více radosti do života! Krásné dny! Aloha!

Meditace pro Matku Zemi, prosba o vodu….

Zvu Vás ke společné meditaci pro Matku Zemi a zároveň prosbu o vodu ve čtvrtek 3. května 2018 od 19,30h do 19,45h

…… kdekoliv budete, stačí se posadit a zklidnit se. Začít sledováním svého dechu, nechat odejít myšlenky a potom pomyslet nebo i vyslovit :

Já, jako člověk žijící na Matce Zemi, pokorně prosím o Dobro pro Zemi, která je mi domovem, dává mi potravu, vzduch, který dýchám, krásu prožitků. Prosím o dostatek vody a vláhy pro Zemi, pro lidstvo, pro všechny živočichy a rostliny,kéž dokážeme my lidé žít tak, abychom neškodili Matce Zemi a tím ani sami sobě. Kéž voda přichází pravidelně a postupně. Děkuji, Amen, nebo OM.

Potom zase sledovat svůj dech a jen zkusit procítit Vděčnost. Ukončit výdechem. Přeji Vám šťastné dny, Ivana

 

This entry was posted on 2.5.2018, in Akce.

Ůplněk 30. dubna 2018…. síla energie

30. dubna 2018 nastane úpněk Měsíce ve Štíru a zároveň to  je den, kdy se „pálí čarodějnice“….. no bude to  tentokrát velká síla… síla jaká asi?  Síla úplňku ve Štíru, který nese energii  otázek kolem Života a Smrti, sílu podvědomí a nevědomí, sílu sexuality, zároveň noc před 1. květnem se pálí čarodějnice… zvyk pocházející z minulosti, kdy se opravdu oslavovalo pálení nepohodlných lidí, kdy inkvizice vyzývala k ničení toho, co ohrožovalo postavení katolické církve, to, co obsahovalo tradici pohanskou, moudrost a zkušensot předků, jakousi alternativu ke zkostantělému obrazu světa, k rigidnímu  netolerantnímu přístupu k životu…  

Oheň je nejen symbolem zmaru, zničení, ale také symbolem tepla, očisty skrze zničení… bájný Fénix prošel ohněm a povstal znovuzrozený očištěný, osvobozený od minulosti…..nejprve ale musel  o vše skrze oheň přijít…

Toto vše v sobě ponese letošní úplněk 30.4.2018… numerologicky to je energie tvořivého přístupu k zásadním věcem, situacím v našem životě.

Celkově bych proto tento den trávila nějak ztišeně, nic rozhodujího neřešila, spíše se zkldinila, relaxovala, připravoval se na symbolický večer, noc, kdy rozhodně nebude příznivé období k tomu, abychom se oddávali alkoholu a nezávaznému křepčení. Posedět u ohně, rozjímat, ztišit emoce, posilovat v sobě Pokoru a Naději, to je pro tento den a večer i noc příznivé a zcela jistě nám to přinese prospěch.

Take to není období vhodné pro lékařské zákroky, pro sběr bylin, jediné, co je dobré nyní sbírat jsou kořeny.. proto kořen pampelišky sebraný a požitý v tomto dni nás očistí a osvěží. A nepodléhejme strachu, pokud by nás napadaly poněkud depresívní myšlenky, prostě je zkusme přijmout, ale nebrat moc vážně, ony nás zase opustí….Aloha!

Jít se napást „JARA“…..

Jaro přišlo letos jako bleskem, možná až moc rychle a silně…. líbí se nám to, ale pro náš organizmus to je docela zátěž.

Proto bychom neměli podceňovat pitný režim, také dostatečný spánek a ve volných chvílích se jít napást…..

Sedminkrásky, jejich květy jsou lahodné, sladké a čisté organizmus, pomáhá od bolestí hlavy, mírná kašel.

Pampeliška nám poskytne mladé listy ze středu do salátu, mladé stonky schroustáme ,  pomáhá zejména při zánětech močových cest, ledvinových kamenech, při zánětech ledvin a ledvinových kaméncích. Pozitivní účinky má i na trávící soustavu, takže ji lze užívat při žaludečních poruchách, překyselení žaludku, nechutenství anebo zácpě. Čerstvý kořen naložíme do slivovoce a necháme v chladu temnu louhovat alespoň měsíc, ale můžeme i déle. potom scedíme a užíváme po kapkách v zimním období.

Jabloňové květy mají tonizující účinky, jsou prospěšné při vyčerpanosti organismu, rekonvalescenci po nemocích, posilují činnost ledvin i jater. Můžeme je jen přidat třeba do jogurtu, nebo uvařit lehký čaj:

 • Potřebujeme: 1 lžíci jabloňových květů, 3 dl vroucí vody
 • Postup: Květy zalijeme vroucí vodou a  necháme 15 minut louhovat. Pak scedíme a popíjíme 10 dní.

Mladá kopřiva by se neměla používat déle jak 2 týdny, je velice silná. Pomáhá čistit krev a posiluje krvetvorbu.

Sakura je krásný strom, symbol krásy a lásky. Posezení pod rozkvetlou sakurou přímo vyzývá k relaxaci.

Bříza. Nálev z mladého listí je protizánětlivý, močopudný, nezatěžuje ledviny. zábal z čerstvých listů pomáhá při revmatizmu. Výluhem z listů můžeme oplachovat vlasy po umytí, krásně je oživí.

 

Praváci a leváci….cvičení na vyrovnávání obou mozkových hemisfér

Cvičení na vyrovnování obou mozkových hemisfér jsou velice prospěšná, protože nám pomáhají dávat do souladu a potom také využívat racionální i emotivní, intuitivní a kreativní energie.

Praváci jsou od přírody více racionální, řídící mají levou hemisféru, měli by tedy zkoušet zapojovat i pravou a tím rozvíjet emoční inteligenci, intuici a kreativitu.

Leváci jsou v součanosti v menšině, jsou tedy i při vzdělávání vlastně diskriminováni, protože náš vzdělávací systém je tvořen praváky……. Leváci mají řídící hemisféru pravou, více používají intuici, emoční inteligenci a jsou kreatviní, někdy až tak, že je majoritní pravácká společnost považuje za „divné“….. 

Kdysi to bylo tak, kruté, že když se zjistilo, že dítě je levák, zavazovala se mu levá ručička a nutili ho používat pravou, přeučení leváci potom měli problémy třeba se zadrháváním, nevěřili si, prostě jejich přirozenost byla krutě potlačena.

Jsem takový trochu nevyhraněný typ, více pravák, ale některé činnosti dělám levou rukou, uvědomuji si, že i mentálně a emočně jsem spíše obojaká…. 

Mám syna i vnuka leváky a jsou to bezv lidi…. u syna byl zpočátku problém když nastoupil do základní školy. On se sám naučil psát a zcela bezprostředně začínal psát na stránce vpravo dole a zcela zprava. pokračoval nahoru….. a ve škole z toho byli zmatení a viděli v tom nějaké poruchy, on jim to však vysvětlil: “ prostě takhle se mi píše líp, vidím na to a nemažu si to…. Nakonec jsme ho přesvědčili, že by bylo dobré, kdyby psal jako ostatní zvrchu zleva…… a on na to  přistoupil.  Od začátku měl problémy s klasickým přístupem ke vzdělání, vlastně se všecko naučil sám, svojí cestou… 

Bylo by ideální, kdybychom zapojovali pravou i levou hemisféru 50 a 50 procent, to by potom náš pohled na svět, přijímání i používání informací bylo harmoické a věřím, že i velmi efektivní. 

Abychom se k tomu alespoň trochu přibližovali, můžeme cvičit cviky, které nám pomáhají obě hemisféry vyrovnávat.

1:  Střídavé dýchání nosem – ukazováčkem a prostředníčkem  pravé ruky si stlačíme pravou nosní dírku, nadechneme levou, potom  ukazováčkem a prostředníčekm levé ruky stlačíme levou nosní dírku a vydechneme pravou dírkou. Opakujeme několikrát a potom celé cvičení obrátíme.

 

2:  sedneme si na zem, pomalu  přitahujeme pokrčenou pravou nohu k trupu a zároveň se jejího kolene dotkneme levým loktem, potom levou nohu a pravý loket…. několikrát opakujeme, přitom volně dýcháme.

 

Můžeme také některé činnosti, které běžně děláme pravou rukou zkoušet dělat levou…. samozřejmě dbáme vždy na bezpečnsot. Možná to půjde zpočátku pomaleji, ale zase je to obohacující….

 

 

Zážitkový seminář Vaříme s Feastem karibskou a kubánskou kuchyni

Dobrý den,

 
zveme Vás na další zážitkový seminář Vaříme s Feastem na téma karibská a kubánská kuchyně
 
Pátek 18. května od 16,30h
 
Společně si připravíme  a také sníme : 2 hlavní chody, salzu, přílohu, salát a dezert typické pro tuto exotickou oblast. Například jdílo nazvané Stará vesta… název se může zdát divný, ale  okusíte, jak výborně chutná!
Podrobné info pošleme přihlášeným.
 
Přihlášky do 10. května
 
Těšíme se na Vás, Ivana a Petr
 
 
This entry was posted on 18.4.2018, in Akce.