Vše , co používáme jako koření k ochucení pokrmů jsou vlastně byliny…. Od pradávna se používají byliny k léčení, podpoře zdraví. Lidé dříve žily daleko více spojeni s přírodou, vše o jedli, co používali k přípravě jídel pocházelo z jejich okolí, z přírody, po které se pohybovali… Nikdo jim nedával informace co mají použít a k čemu. Prostě různé byliny nacházeli, zkoušeli je, přicházeli často metodou pokus omyl na to, jak chutnají a časem také zjišťovali, že používání některých bylin souvisí třeba s nápravou bolestí, s léčením ran a neduhů.
My dnes žijeme přírodě vzdáleni, jakobychom ani nebyli její součástí a jsme vychováváni v tom, že musíme někde hledat informace co a jak používat, vlastně sami sebe málo vnímáme, nesledujeme třeba to, že když pijeme odvar z máty, tiší problémy s trávením, pomáhá při nachlazení…
Málo se díváme kolem sebe, bojíme se nebo jsme líní zkoušet a pozorovat co s námi používání různých bylin dělá….na vše potřebujeme příručku….
Kdybychom více poslouchali svoji intuici, nebáli se zkoušet, zjistíme, že toho tolik máme hned po ruce, třeba na záhonku, v trávníku, nebo jako plevel na záhonku… a prostě zkusíme co to udělá s chutí pokrmu, když to přidáme…
Prostě jsme málo tvůrčí, málo si hrajeme, ke všemu přistupujeme moc racionálně, teoreticky…
Tak například PAŽITKA… taková jako obyčejná „ tráva“… když ji nasejete do záhonu, nemusíte dělat nic a máte jí brzy celý záhon až nebudete vědět co s ní….
Pažitka je vlastně víceletá cibulovina. Je plná vitamínů , éterických olejů a tak blahodárně působí i na naše trávení, rovná krevní tlak…a je krásně aromatická a šťavnatá…
TYMIÁN zasazený v záhoně je nejen výborné koření a léčivka, ale také záhon zkrášlí.
V pradávných dobách byl používán také jako kultovní bylina, spaloval se u oltářů a na obětních místech, jeho vůně lákala Bohy, aby pomáhali těm, kdo je vzývali..traduje se, že v tymiánu je je skryta síla a odvaha… asi je to spojeno i s tím, že má antibakteriální, antiparazitální a protivirové účinky…napomáhá i hojení ran, při onemocnění dýchacích cest…odhleňuje, uklidňuje
ROZMARÝN …když vám vyroste, udělá krásný keř a nádhernými kvítky a silnými listy… je spojen s radostí, veselím, štěstím a ochráncem před zlými duchy…. Je to opravdový životabudič! Podporuje tok lymfy, prokrvuje mozek, uvolňuje svaly, činnost žlučníku, jater….
MAJORÁNKA u nás v Čechách velice oblíbená bylina, bramboráky či guláš si bez ní nedovedeme představit…v antice byla považována za afrodiziakum, v sadu zasazená zaručovala úrodu… obsahuje hořčiny a třísloviny, uvolňuje křeče, podporuje nervy, je dobrá na trávení…prospívá těm kdo trpí epilepsií, těm kdo prožili mozkovou mrtvici
MÁTA hlavní látkou, kterou tato bylina obsahuje je silice mentolu..je silně antiseptická, uvoňuje dýchání, pomáhá i s impotencí mužů a frigiditou žen… asi tím, že velice uvoňuje….můžeme z ní připravit například Nápoj lásky: smícháme 1 díl saturejky a 2 díly máta,pokrájíme, dáme do sklenice a zalijeme čistým alkoholem, necháme 10 až 14 dní macerovat, přitom každý den protřepeme..potom scedíme a užíváme my, nebo my s partnerem štamprličku ….
ŠALVĚJ kráska s omamnou vůní…. Opět, když jí dáme čas, vyroste nám v krásný keř… kdysi jeden bylinkář si kladl otázku: proč lidé umírají na nemoci, když jim v zahradě roste šalvěj?…..šalvěji je odpradávna přisuzována čarovná moc… často se používala a používá při obřadech, meditacích, rituálech… její omamná vůně nás spojuje s naší božskou podstatou… z léčivých účinků je zajímavé ovlivňování funkce žlučníku, fuknci slinivky, trávení celkově, dezinfikuje ústní dutinu, pomáhá při bolestech zubů, při chrapotu, omezuje tvorbu mléka, používá se při odstavování dětí při kojení…
MEDUŇKA její vůně přináší svěžest, radost, zdraví, její citronová vůně osvěžuje, uklidňuje…tiší migrénu, pomáhá při regeneraci pokožky, koupel ve vodě s meduňkou je báječná…
DOBROMYSL… již název napovídá, že když na nás jdou chmury, smutek, beznaděj.. dobromysl nám pomůže navrátit se k radosti, naději a optimizmu…podle legendy pomáhá muži utužovat věrnost své ženě…prý ji stvořila sama Afrodité…
BAZALKA staří Římané ji nazývali královskou bylinou, jako královnu léčivek…pěstovala se v zahradách kolem chrámů… pomáhá při malomyslnosti, strachu, stresu, zklidňuje nervovou soustavu, podporuje trávení, je považována za afrodiziakum….
SATUREJKA opět afrodiziakum dříve se svářela s vínem a pila při milostných setkáních… podporuje trávení, pomáhá od nadýmání, působí proti křečím a uvolňuje hlen…
KORIANDR posiluje žaludek, pohlavní orgány, také podporuje naši paměť…jeho používání nám zlepší chuť k jídlu i sexuální apetit…
PETRŽELKA kadeřavost petrželky ukazuje na její mnohostranné využití v kuchyni i domácí léčbě…. Doplní nám hořčík, železo, draslík, hořčík, vápník, vitamíny, čistí krev a podporuje její tvorbu…
LIBEČEK vůně libečku je tak specifická, že musíme při jeho používání dávat pozor, abychom to nepřehnali…pomáhá vylučování moči a žluči…pomáhá trávení a při pálení žáhy….
KOPR ve starém Egyptě ho používali ke zmírňování migrény, při onemocnění očí a cév, gladiátoři v Římě si ho vtírali do pokožky před zápasy… podporuje také játra a ledviny…
LEVANDULE fialové květy levandule lákají nejen včely a motýly, ale také nás lidi, sušíme je dáváme do váz, plníme jimi pytlíčky pod polštáře a do skříní, její vůně nás uklidňuje, zjemňuje, pomáhá relaxovat, má antiseptické účinky, odpuzuje hmyz a potírání bodnutí hmyzem levandulovým olejem pomáhá od svědění…je to přírodní antibiotikum, její uplatnění je široké a meze naší fantazii neklade..