Hromnice… 2.2.2014

Hromnice jsou stradávnou tradicí, ještě předkřeťanskou…

Staří Slované v tomto období  čekali na příchod vlády boha Peruna, který má vliv na plodnost, plodivou sílu, přichází pomoci svrnout vládu temnoty, zimy….čeká se na první jarní blesk, který zažehne plodivé síly jara, obnovy. První jarní zahřmění odvádí zlé duchy a síly zla. Při prvním zahřmění staří Slované klekali a líbali Zemi…zatínali sekery, protože sekera je spojena s Perunem

Podle počasí na Hromnice se předvídal nástup jara: jeli jasno a slunečno, předpokládá se, že zima bude vládnout ještě 6 týdnů… jeli počasí zamračené,  sněží nebo prší, nástup jara bude rychlý.

Křesťané zapalovali na Hromnice svíce, žehnali jim a potom je zapalovali při bouřích, aby odvrátili neštěstí. Také se posvěcené svíčky dávali do ruky umírajícímu, aby mu světlo svítilo při odchodu z tohoto světa.

Období spojené s Hromnicemi je opravdu obdobím, kdy se mění energie vyzařující k naší Zemi, k nám lidem, v období zimy energie vniká dolů. do země, stahuje se, i my se máme zabývat svým vnitřním světem, poznávat ho a také ho čistit od nánosů strachu, zloby, beznaděje. Po Hromnicích se energie začíná obracet ven, opět ze země proudí nahoru, ke Slunci a tak se vše připravuje na novou setbu, která nás čeká, máme připravovat zrno k setbě, zrno má být zdravé, silné, aby plody, které z něho vyjdou byly zdravé a přinesli nám hojnost….