Otázky dalajlamovi…1

otázka: Někdy slyšíme srovnávat východní náboženství se západní kulturou. Západ je popisován jako materialistický a méně osvícený než Východ. Vidíte v tom rozdíl?

Dalajlama: Jsou dva druhy potravy – pro duši a pro tělo. Kombinace těchto dvou složek – materiálního pokroku a duchovního rozovje – je velmi praktická věc. Myslím si, že hodně lidí ze Západu si uvědomuje, že materiální pokrok sám není odpovědí na lidský život. Právě nyní se východní země snaží napodobit západní technologii. My Tibeťané se máme názor, že až dosáhneme materiálního pokroku, naši lidé budou moci dosáhnout určitého druhu trvalého štěstí. Když přicházím do Evropy, do Severní Ameriky, vidím, že pod krásným povrchem je dosud neštěstí, neklid, duševní utrpení. To ukazuje, že materiální pokrok není úplnou odpovědí na lidské bytosti. A osvícení dochází člověk když přestává trpět…..

otázka: proč je lepší meditovat ráno?

Dalajlama: Jsou pro to dva důvody – po fyzické stránce jso uráno nervová centra svěží. Když jste dobře spali, jste čerstvější ráno. Večer přichází únava z celodenního prožívání. Ráno je naše duševní síla silnější.  Ale meditovat před spánkem je také prospěšné, já bych meditoval ráno i večer….